Dovolená v Chorvatsku

Pula a okolí

Pula metropole polostrova Istrie v Chorvatsku

Je s 65ti tisíci obyvatel  největším městem, hospodářským a kulturním střediskem Istrie. Město Pula je i jedním z největších středisek cestovního ruchu, zaměřené na sportovně, a  kulturu a zábavu vyhledávající návštěvníky. Pro své významné kulturní pamětihodnosti, především z období antiky, je město Pula častým cílem výletů. V druhém největším a nejvýznamnějším amfiteátru (po Římě), antickém koloseu, se koná řada významných kulturních festivalů i vystoupení světových osobností.

Začátkem srpna se zde pravidelně koná evropské setkání motorkářů. Jezdí se zde významné regaty – závody námořních plachetnic.Pula má velký význam i v dopravě.  Je významným obchodním a vojenským námořním přístavem, který leží v největší a nejlépe chráněné zátoce Istrijského poloostrova. Jezdí odsud výletní lodě do Benátek, Limského kanálu u Rovině. Pravidelné lodní linky do Zadaru…  V poslední době se stále zvyšuje počet mezinárodních letů do Puly a novinkou od roku 2015 jsou lety hydroplánem přímo ze středu města Pula přes Malý Lošinj do Splitu. Pula je i výchozím místem železnice do Divače.

Turistické aglomerace najdete jižně a jihozápadně od města – Veruda, Verudela, Zlatne Stijene, stoja, Horizont, Pješčana Uvala a severozápadně – Puntižela, Fažana…

V poslední době se významně zlepšují podmínky pro cykloturistiku. Výběžek istrijského poloostrova určitě stojí za prozkoumání. Množství námořních pevností, budovaných od 80tých let 19.století Rakousko-uherským mocnářstvím, je i naší historií a nemá na světě obdoby. Romantika zátok a skalnatých výběžků poloostrova Kamenjak, kde se můžete vydat po stopách dinosaurů nebo (pokud budete mít štěstí) zahlédnout tuleně středomořské.

Na ostrově Veruda (nebo též Fratarski Otok) můžete zažít romantiku pobytu na malém ostrově, kterému vévodí ruiny bývalého kláštera. Pod klenbou pinií a středomořských borovic jen kousek od města najdete ráj. Najdete zde i české potápěčskécentrum, kde můžete vyzkoušet potápění i absolvovat kurz potápění. Kvalifikovaní potápěči mohou u nás absolvovat celou řadu zajímavých ponorů na vracích, stěnách, nebo jeskyních a poznávat bohatý podmořský život.